HAPP Top Firebutton Super Joystick

Producent: HAPP

Zastosowanie: arcade, automatyka

Informacje ogólne:

Oryginalna nazwa kontrolera to 8-way Top Firebutton Super Joystick, numer ID #50-8000-10. Jak sam nazwa mówi joystick z przyciskiem fire na szczycie drążka. Drążek pochodzi od Fire Button Eurojoystick produkowanego przez iL baza natomiast od Compact Joystick (Super Joystick). Mix ten powstał najwyraźniej w celu obniżenia kosztów.

Budowa i wykonanie

Drążek trzon joysticka jest w całości z matowanego plastiku. Przycisk na górze jest duży i ładnie odlany. Buton działa bardzo miękko zasługa delikatnej sprężyny i super miękkiego mikroprzełącznika Cherry (pod fire polecam cherry z niebieskim plungerem~Des). Wiele osób ma problem z prawidłowym uchwyceniem tego drążka i narzeka na jego dziwaczne wyprofilowanie. Tego drążka nie łapie się od boku jak np. trigger’a czy battop ale od dołu jak balltop. Przy takim chwycie leży idealnie w dłoni i tylko do takiego chwytu właśnie został wyprofilowany. Osłona przeciw kurzowa (dust cover) jest bardzo ładnie wyprofilowana, jej kolor jest czarny. Baza wygląda podobnie ja ta w Compact Joystick a tym samym będzie miał podobne parametry. Płytka montażowa jest zintegrowana z bazą, rozstaw śrub jest w standardzie USA/Euro. Plastik nie jest rewelacyjny ale ogólnie kontroler jest wykonany starannie. Centrowanie odbywa się za pomocą sprężyny. Pivot to klasyczna stożkowa tulejka. Hub dla mikroprzełączników jest przykręcony do bazy i nie wykazuje autonomii a ogranicznik jest z nim zintegrowany. Rejestratorem ruchu są mikroprzełączniki Cherry KWJ z przedłużoną strefa aktywacji długim lewarem. Bardzo miękkie pasują do tej konstrukcji choć nie wiem czy ciut twardsze nie były by lepsze. Wymiary kontrolera są dosyć duże, joystick jest masywny. Panel w którym będzie zamontowany musi być większych rozmiarów.

Parametry techniczne

Joystick działa tylko w trybie pracy 8-way (ośmiokierunkowym) spisuje się standartowo, okrągły ogranicznik nadaje gładką rotacje.

joyCOM-RH8

Rzut jest długi. Drążek wychyla się na około 12,5mm. Osobiście jednak wolałbym aby miał około 8mm trzymając kciuk na top fire mamy zupełnie inna dynamikę ruchu i szkoda tracić czas i energie na zbędne ruchy.

image4196

Angaż w trybie 8-way następuje na 5mm niezły wynik. Actuator dość szczelnie przylega do lewarów mikroprzełączników. Przekątne działają na około 20 stopni. Wolałbym aby były bardziej szczodre (30 stopni) bo używając topfire nie mamy takiej kontroli przy wbijaniu dokładnych kierunków a co dopiero przekątnych. Tutaj rozwiązanie z kwadratowym actuatorem i rotacją zdałoby pięknie egzamin i szkoda że nie skorzystano z tego patentu projektując ten joystick. Siła potrzebna do angażu wynosi 252g. Drążek jest średnio miękki to ważne bo część siły włożymy w przyciskanie kciukiem fire i nie będziemy musieli poświecić zbytniej energii na manewrowanie nim. Centrowanie jest dobre co dziwne pomimo dużego wychylenia i miękkiej sprężyny joy nie odbija jak Compact joystick pomimo że posiada od niego bazę. Zasługa być może lżejszego actuatora który jest zupełnie inny mniejszy i krótszy. Najwyraźniej większy i cięższy działa tak jak wahadło zegara i stąd silne sprężynowanie w Compact Joystick.

Instalacja

Joystick można montować zarówno w panelach metalowych (2-5mm) jak i drewnianych (10-18mm). Przed zamontowaniem musimy wyjąć drążek, osłonkę przeciw kurzową i odpiąć plastikowy bolec odpina się go ciągnąc w tył absolutnie nie szarpiemy na boki bo złamiemy końcówkę. Otwór w panelu pod drążek to 28mm. Rozstaw śrub w płytce montażowej jest w standardzie Euro/USA. Po przykręceniu bazy musimy ponownie zamontować drążek. Przewody zapinamy na terminale mikroprzełączników przy pomocy konektorów żeńskich 4,8 lub 6,3mm.

Serwisowanie i modyfikacje

Joystick nie wymaga stałego serwisowania w grę wchodzi jedynie wymiana mikroprzełączników.

Wymiana mikroprzełączników

Ich ewentualna wymiana zależy od czasu użytkowania jak i komfortu który nadal zapewniają. Okres teoretycznej bezawaryjnej pracy to około 2 lat.

Gametest

W shooterach 4-way kiepsko ten joystick po zmienianie actuatora na węższą końcówkę nadal sczytuje skosy. Porażka blokują się kierunki grając choćby w Assault. Jeśli chcemy go używać w trybie 4 kierunkowym to musimy zmienić kontroler bo na tym nie pogramy. W shooter 8 way całkiem przyjemnie joy jest miękki i wygodny. Widać jednak że przydałby mu się krótszy rzut. Fighter 3D na dobrą sprawę znam tylko jeden który niego oryginalnie korzysta – Bio Freaks. Pasuje on idealnie do tej gry w końcu jest identyczny z tym który był w automacie. Virtual ON pokazuje jednak że rotacja square i gry 3D idą ze sobą w parze. Przydałby się pewniejsze skosy ale nie jest źle. Można całkiem przyjemnie pograć choć oryginalny trigger byłby znacznie lepszy.

Podsumowanie

Świetnie sprawdza się w połączeniu dual do gier wymagających 2 joysticków do sterowania. Sam zakupiłem go właśnie z myślą o zamontowaniu go jako układu dual. Bardzo przyjemnie się na nim gra oczywiście dotyczy to tylko tytułów w których oryginalnie był joystick topfire, ewentualnie trigger lub grip. Nie nadaje się on kompletnie aby go instalować jako drążek uniwersalny na którym będziemy grali w różne gry. Tutaj jego wygoda pozostawia wiele do życzenia. I ponieważ to kontroler specjalistyczny nie będę rozpisywał jego testu przy ewentualnych grach. Jeśli gra wymaga top fire to będzie spełniał swoje zadanie jeśli nie wymagała to nie kupujmy go bo sobie utrudnimy życie na własne życzenie.

Zalety

  • miękki
  • dobry buton top fire: miękki, duży i wygodny

Wady

  • fatalny tryb pracy 4-way

Dodaj komentarz