WICO Perfect 360 Joystick Controls

Producent: WICO

Zastosowanie: arcade, automatyka

Informacje ogólne:

Opatentowany kultowy joystick ze względu na swoja precyzje w rejestrowaniu ruchu. W zasadzie P360 to podstawka wpinana w hub (#15-9575) na przełączniki listkowe. Baza jak i drążek (#15-9914 XX) natomiast pochodzi od Conical WICO Joystick With Microswitch. Dość szybko dorobił się rzeszy fanów ze względu na wytrzymałość, precyzję i łatwe wpisywanie ciosów specjalnych w bijatykach. Nie jest obecnie produkowany a patent wykupiło HAPP Control i na jego bazie zaprojektowało swoja wersję. Można go zdobyć tylko we wtórnym obiegu i osiąga dość wysokie ceny. Dwa egzemplarze NOS do poniższej recenzji zakupił dla mnie DBH na E-bay za co mu bardzo dziękuję.

Budowa i wykonanie

Drążek ma jako szczyt battop o owalnym kształcie. Dostępne kolory to: czerwony, czarny, zielony, indygo. Trzon (shaft) jest stalowy. Osłonka przeciw kurzowa (dust cover) jest gruba i sztywna, jej krawędź nie jest wyprofilowana z ukosa tylko tępo z góry ścięta. Zawadzałem o nią dłonią na dodatek brzęczała i podskakiwała pod wpływem centrowania joysticka. Przyczepić się można do przelotek (slave) regulujących wysokość trzonu których jest aż trzy. Nie wchodzą ciasno na drążek przez co powstają luzy a te znów powodują chrupanie przy wychyleniu. Nie wchodzą ciasno na drążek przez co powstają luzy a te znów powodują chrupanie przy wychyleniu. Baza pochodzi od WICO Conical Joystick wykonanie jest standardowe nie zachwyca ale brak też większych wad w postaci źle dociętych odlewów. Płytka montażowa jest zintegrowana z bazą, rozstaw śrub jest w standardzie USA/Euro. Centrowanie odbywa się za pomocą sprężyny. Pivot to klasyczna stożkowa tulejka na drążku umieszczona w wgłębieniu w bazie. W bazie niestety część elementów (pivot i podkładka pod sprężynę) wchodzi ze sobą w zbędne interakcje przez co drążek zwyczajnie zgrzyta i chrupie przy wychylaniu. Hub dla PCB jest dokręcony do bazy i wykazuje pewien stopień autonomii, można go zamieniać z innymi modelami od WICO. W hub wpinany jest optyczny adapter składający się z 8 diod rejestrujących ruch. Actuator zakrywa światło szczelin w których tkwią diody z chwila odchylenie go powoduje otwarcie szczelin i następuje ruch. Plus układu optycznego to znacznie większa precyzja i przepustowość. Każdy mikroprzełącznik ma określona liczbę kliknięć możliwych do wykonania w ciągu sekundy tutaj tego ograniczenia nie mamy. Co za tym idzie nie obowiązuje nas również jego wytrzymałość i odporność na liczbę cykli. Wymiary kontrolera są dosyć duże, joystick jest masywny. Panel w którym będzie zamontowany musi być większych rozmiarów.

joyWP360-U1

Parametry techniczne

Joystick działa w dwóch trybach pracy. Zarówno w trybie 8-way (ośmiokierunkowym) jak i 4-way (czterokierunkowym) rotacje wyznacza okrągły ogranicznik. Przestawianie trybu actuatorem z węższego na szerszy jest bardzo niewygodne i denerwujące. Jeśli szukamy joysticka uniwersalnego to WICO P360 słabo wypada na tym polu i nie polecam go jako joysticka do trybu 4-way bo skosy nie są fizycznie zablokowane a jedynie oddalony angaż zapobiega rejestrowaniu przekątnych.

joyWLS8-RH8

Rzut zależy od sposobu montażu drążka. Joystick w komplecie ma aż trzy dodatkowe metalowe przelotki (slave) i cztery poziomy groove. W zależności których użyjemy uzyskamy odpowiednio 14mm (I), 13mm (II), 12mm (III), 11,5mm (IV).

Angaż w trybie 8-way jest odpowiednio dla groove na poziomie 6,5mm (I), 6mm (II), 5mm (III), 4,5mm (IV). W trybie 4-way gwałtownie wzrasta odpowiednio dla groove na poziomie 11mm (I), 10mm (II), 9mm (III), 8,5mm (IV). Przekątne mają zakres około 30 stopni. Siła potrzebna do angażu zależy od groove. Centrowanie jest szybkie i mocne zwłaszcza na I groove. Joystick niestety odbija silnie w przeciwny kierunek zjawisko to spada wraz ze wzrostem groova.

Instalacja

Przed zamontowaniem należy wyjąć drążek zapinany na e-clip. Joystick jest przystosowany zarówno do paneli metalowych jak i drewnianych, należy dobrać odpowiednia przelotkę determinująca groove. Dziurę w panelu wiercimy na standardowe 28mm. Przykręcamy bazę do panelu rozstaw śrub jest typowy dla standardu Euro/USA. Przewody zapinamy na terminale mikroprzełączników przy pomocy konektorów żeńskich 4,8 lub 6,3mm. Joystick wymaga dodatkowego zasilania +5V. Można to napięcie wyprowadzić z DualShocka z wibracjami. Potrzebny nam do tego będzie stabilizator napięcia 5V. Osoby które zdecydują się grać tylko na PC powinny nie oszczędzać tylko zakupić IPACa który ma 2 piny z gotowym napięciem +5V. Można też użyć baterii płaskiej 4,5V. Przewód od P360 zapinamy na + a GND do – na baterii. Nie wiem na jak długo starcza używanie baterii ja grałem kilka dni przez kilka godzin oczywiście po skończeniu rozpinałem przewody. Jednak na dłuższą metę jest to uciążliwe i nie polecam tej metody poza tym baterie są dosyć drogie. Przewody zapinamy na terminale mikroprzełączników przy pomocy konektorów żeńskich 4,8 lub 6,3mm.

Serwisowanie i modyfikacje

Joystick nie wymaga stałego serwisowania jego żywotność jest dość długa. Producent dawał 2 letnia gwarancję. Jeśli joystick był podłączony nieprawidłowo i PCB uległo spaleniu następowała utrata gwarancji. Jednak zakładając że kontroler był używany na prawidłowym napięciu to średnio wytrzymuje 4-5lat ale znane są przypadki że modele 15 letnie nadal działają sprawnie. Wszystko zależy od szczęścia i prawidłowego podłączenia.

Usunięcie trzasków i chrupania

W niektórych modelach pivot może posiadać szerszy otwór pod drążek przez co mogą się pojawić trzaski. Należy uszczelnić te elementy. Najprościej okleić drążek taśmą i nałożyć dopiero wtedy pivota.

Zmiana drążka, bazy i hubu w obrębie rodziny WICO

Cała rodzina WICO wykazuje wysoka kompatybilność zarówno w drążkach, bazach jak i hubach. Można tworzyć dość swobodnie kombinacje z istniejących modeli. Z drążków do wyboru mamy dwie wersje battopów w kształcie łzy (theardrop handle) i owalnym (ovaltop), oraz balltopy w dwóch wysokościach trzonu. Bazy są w trzech wersjach: dwie z gumowym centrowaniem do trybów 4-way i 8-way oraz baza z centrowaniem sprężynowym. Huby w sumie są cztery dwa typy z przełącznikami listkowymi 4-way i 8-way, hub z mikroprzełącznikami i optyczna nakładka. Mając dostęp do tych elementów można stworzyć dowolny mix.

Gametest

Układ optyczny zadziwi niejednego w shmups i daje nieporównywalnie lepsze wyczucie przy lawirowaniu w gradzie pocisków. Wyniki potrafią skoczyć o 15-20% względem joysticków opartych o tradycyjne mikroprzełączniki. To widać gołym okiem zwłaszcza przy danmaku takich jak Guwange, Shikigami No Shiro2. Można takie płynne i drobne ruchy robić że wręcz się to wydaje niemożliwe. Oczywiście pod shmups joystick montujemy tylko w IV groove. W fighterach 2D na tym joysticku bardzo łatwo zaskakują specjale z półokręgów i nawet osoby mające problem z pewnymi kombinacjami tutaj praktycznie poczują się jak w niebie bo wszystko wychodzi z dużo większym prawdopodobieństwem. Dzięki rotacji okrężnej i łatwemu rejestrowaniu przez diody ruchu można na nim mashować kombinacje QFC! Masz problem z 4xQFC Iorim w KOF? Teraz od teraz go miał nie będziesz. Stick nie ‘klika’ i nie daje sygnału o angażu z tego powodu najlepiej łączyć go w panelach z przyciskami Sanwy które również nie klikają bo mając ten joystick i tak żadnych korzyści nie wyciągniemy z tradycyjnych klikających buttonów. A połączenie to da nam dobry nie wybijający z rytmu polot i lepszą SYNChronizacje. W grach 3D w ogóle optyka się średnio sprawdza. Z powodu optyki niektórym osobom ciężej wykonuje się ciosy wymagające zgrania ruchu drążka z wciśniętym butonem (np. d/p+A) tutaj brak kliknięcia wyraźnie przeszkadza i w te tytuły gra się znacznie gorzej. Fani Virtua Fighter czy Tekkena lepiej zrobią jak zostaną przy joystickach ze mikroprzełącznikami. Tryb pracy 4-way jest średni: fizycznie nadal możemy uderzać przekątne bo nie są zablokowane tyle że nie ma efektu lub zaskakuje któryś z prostych kierunków. Da się grać ale cudów nie oczekujcie. Zresztą kto kupuje optyka z myślą o grach czterokierunkowych?

Podsumowanie

Znakomity kontroler, wygodny, precyzyjny łatwo buforujący złożone kombinację. Wielka szkoda że dziś tak trudno go zdobyć pozostaje jedynie E-bay. Mimo wszystko polecam go kupić bo nie na darmo wyrobił sobie opinie jednego z najlepszych joysticków w historii gier video.

Zalety

  • łatwo się kreci supery i canceluje jedne w drugie
  • można wykonywać ruchy o 1 pixel

Wady

  • przy centrowaniu resoruje i odbija w drugi kierunek
  • kłopotliwa instalacja – wymaga zasilania 5V
  • przelotki do regulacji wysokości drążka chrupią podczas wychylania gałki

2 myśli na temat “WICO Perfect 360 Joystick Controls

    1. Better buy Suzo inductive, it is very similar to MCA models (short throw). The induction system is better than a led, more resistant and has additional possibilities – calibration.

      Polubienie

Dodaj komentarz