Video

Naszego MAKa musimy podpiąć do monitora, TV, projektora lub monitora Amiga1084 / 1084st. Do tego będziemy potrzebować odpowiednich konektorów i przewodów. Dodatkowo może zajść potrzeba użycia konwerterów. Typowe monitory arcade to przemysłówki CGA które często same się dostrajają do sygnału RGB. W przypadku TV musimy dostosować samemu video do wejść w TV.

image16322

Sygnał RGB z JAMMA

W przypadku monitorów które nie posiadają funkcji auto dostrajania RGB musimy samemu dostosować sygnały. Są na sieci schematy z kondensatorami ale sygnał RGB z JAMMA jest silny i są pomijane, za to trzeba go osłabić. Na RGB dajemy rezystory spotykany zakres to 150-500R. Ponieważ na różnych PCB sygnały mają różną siłę najlepiej użyć potencjometrów 500R lub 1kR aby mieć możliwość regulacji. Można kupić potencjometry do łączenia aby zmieniać równo wszystkie trzy na raz jednym pokrętłem ale trzeba pamiętać że tolerancja w obrębie serii to 10-30%. Na modelu 500R różnica może wynieść do 150R miedzy 3 sztukami a układ staje się szkodliwy i bezużyteczny. Na rynku pełno MAKow ma ostatnio to rozwiązanie a żaden wykonawca nie selekcjonuje ich albo udaje głupka że są z jednej identycznej serii choć nawet w manulau od producenta pisze o tym jak byk. Potencjometry gang się nie nadają bo łączone są na stałe i nie da się ich selekcjonować. Piher ma w ofercie potencjometry do niezależnego łączenia ale trzeba zakupić około 20 sztuk i wybrać trzy z różnica max 5R. Potencjometry najlepiej podłączać jako rezystor nastawny czyli bez GND. Wejście podpiąć normalnie a wyjście i nóżkę pod GND zlutować razem. Obejdziemy tak problemy z niektórymi płytami i konwerterami/scalerami jeśli by się takie pojawiły. Przy SYNC większość TV CRT toleruje silny sygnał ale problem może być z LCD, większość LCD stabilność osiąga na poziomie 680R. Najlepiej też użyć potencjometr 1k. Na JAMMA GND video jest na oddzielnym 14 pinie jednak nie spotkałem się z PCB które nie przyjęłoby wspólnej masy a są wręcz PCBki które video GND wcale nie posiadają wyszczególnionego w pinoucie i użyta jest wspólna, najlepiej Pin 14 połączyć z uziemieniem.

Typy gniazd RGB

Złącza dla video można dowolnie mapować i nie ma problemu aby osadzić na obudowie kilka gniazd. Najlepiej wykonać jakieś niewielkie PCB od razu osadzić na nim potencjometry dla RGBS i za nimi utworzyć dystrybucję.

5pin raster 5/7mm – domyślnym konektorem dla kineskopu w cabiencie jest 5 pinowy jedno rzędowy DuPont 5/7mm złącze to pasuje tylko do chassis monitora i ewentualnych konwerterów video.

p1

D-sub 9pin – męskie gniazdo pasuje też do monitorów arcade, złącze na obudowie MAKa można zmodyfikować dodając AUDIO L i R oraz +5V.

p2

DIN8  gniazdo znane z AES i prawie wszystkich MAKów z JP. Złącze to występuje w oryginalnym pinoucie neogeo lub zmodyfikowanej wersji.

p3

SCART – w Europie TV mają prawie zawsze przynajmniej jedno gniazdo SCART w którym jest RGB. Jeśli TV ma dwa gniazda to w drugim będzie s-video lub component (nowsze TV). Osadzenie żeńskiego SCART jako główne złącze video to podstawowa opcja jeśli nam zależy na tanich i gotowych przewodach. Trzeba pamiętać że przewód SCART corosuje SYNC 19/20 i audio R 1/2 L 3/6.

p4

Kupujemy złącze żeńskie do druku i lutujemy przewody do pinow, osadzenie pinów jest liche i łatwo je stopić, dobrze zaopatrzyć się w PCB.

RCA – gniazdo RGBS często osadzane jest na RCA (chinche) ale wg mnie to bezsens wprowadzający zamieszanie (ktoś pomyli z Component/YUV) bo jeśli przewody RGBS są separowane na pojedyncze przewody to zazwyczaj pod złącza BNC.

D-sub 15pin – złącze z pinoutem podobnym jak w VGA można go użyć jeśli rozbijemy SYNC na HS i VS odpowiednim chipem jak choćby LM1881. Ale z doświadczenia to też bez sensu metoda i nie warta zachodu.

p5

BNC – to złącza które spotykamy w monitorach przemysłowych wojskowych i na lotniskach często również przemysłowe konwertery video CGA/EGA to VGA ich wymagają. Opcja prosta i może się przydać jako alternatywna mapa wyjścia RGB z MAKa. BNC są też stosowane przy rozbiciu SYNC na HS i VS.

Konwertery RGB to Video

image16125 image16127 image16123
RGB SUPER VIDEO

COMPOSITE VIDEO

Jeśli nie posiadamy RGB w TV to musimy użyć konwertera video. Różnica miedzy RGB a component (YUV) jest w zasadzie żadna jeśli chodzi o stabilność i ostrość warunkiem jest bardzo dobra jakość konwertera. Za to przy s-video i composite widać stratę jakości, rozmycie obrazu i przekłamanie palety. Dla s-video gniazdo miniDIN4, dla composite video żółte RCA, dla YUV zielone, niebieskie i czerwone RCA.

Troubleshooting

image16887

Ciemny obraz z śladowymi przebijającymi się kolorowymi pixelami wyglądającymi jak solaryzacja – brak napięcia +5V na 8pin (SWITCH). TV utknął na trybie composite video i nie przełączył się na RGB.

image16889

Szumy podobne do nałożenia filtrów noise:

– wina przewodu SCART bez żył coaxialnych które powinny krosować też SYNC GND 17>18, pomaga obrót kabla z wtyczkami i opisanie danej strony co nie sieje.

– złe uziemienie SYNC, GND brane z ekranu zamiast pinu 18

– słabe uziemienie źródła sygnału z JAMMA 14, doprowadzić wspólne GND z JAMMA 1/2/A/B lub połączyć z JAMMA 14

image16891

Dziwna paleta kolorów niezgodna z oryginałem – brak którejś ze składowych RGB, najczęściej przerwany przewód lub brak styku, zły rezystor/potencjometr, zamienione przewody z sygnałami RGB, notoryczne przy adapterach samoróbkach

image16893

Obraz zbyt jasny – brak rezystorów/potencjometrów na RGB sygnał jest czysty i za silny dla naszego TV.

image16895

Obraz zbyt ciemny – słaby sygnał lub zbyt silna rezystancja. Na JAMMA to rzadkie zjawisko obraz prawie zawsze jest zbyt silny! W każdym razie trzeba lepiej dobrać rezystory i dać słabsze.

image16897

Brak obrazu – przyczyn może być wiele ale jeśli wykluczymy problemy z PCB i MAKiem to prawdopodobnie jest to brak SYNC. Źle podłączony, zbyt silny (problem na LCD) albo zbyt osłabiony.

Obraz ma zakłócenia, mrówki:

– brak uziemienia poprawnego, podłączyć prawidłowo GND do wszystkich punktów w SCART szczególnie uziemienie dla SYNC.

– słaby ekran, dodać filtry ferrytowe i lepszej jakości coaxialne przewody

– sianie z zasilacza, zmienić na stabilizowany

image16899

Skaczący obraz, ekran przewija się w pionie obrazy nachodzą na siebie, smuga przewijająca się przez ekran co jakiś czas – zła rezystancja na SYNC lub sianie z zasilacza, dobrać potencjometrem właściwy opór, lepsze źródło zasilania ze stabilizowanymi napięciami, użyć ekranowanego przewodu video na kable video w MAKu też założyć filtry ferrytowe.

Smugi poziome za jasnymi pixelami – złe uziemienie polecam w takim wypadku użyć wspólnego GND a nie VIDEO GND z JAMMA. Problem zaobserwowałem tylko na LCD.

Ghosting obrazu z innego kanału w tle (wchodzi w miejsce scanlines), przerywany scalines – przyczyną jest niestety TV najczęściej to LCD który nie jest przystosowany do 240P. Pomaga hard reset MAKa, odłączenie reszty podpiętych do TV źródeł i odczekanie kilkunastu sekund i ponownie włączenie MAKa.

image16901

Artefakty, przekłamane pixele, kaszanka z kolorów i obrazu przy względnej stabilności obrazu – problem w PCB coś jest uszkodzone jeśli gra jest na carcie (MVS) to jest to częsty objaw z brudnego i niełączącego slotu. Wyczyścić spirytusem izopropylowym, dogiąć piny w slocie żeńskim.

Ucięty obraz w pozycji wertykalnej i horyzontalnej (lifebary, liczniki ect..) – objaw overscanu, nowsze TV mają opcje korekcji zoomem. Jeśli TV nie ma zooma to trzeba dostać się do menu serwisowego kodem z pilota (szukać manuala do danego chasis) i ustawić ręczne ekran. Większość odbiorników ma fabrycznie przesadzone parametry i regulacja da pozytywny efekt też dla konsol.

Obraz przesunięty w lewo lub prawo – przyczyna to nietypowy SYNC, korekta identyczna jak przy overscanie. Menu serwisowe lub zewnętrzny interfejs który daje możliwość regulacji przesunięcia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s